Zámky na Loire vo Francúzsku (Châteux de la Loire)

Je ich niekoľko desiatok. Kráľovských hradov aj šľachtických zámkov. Väčšina z nich sa nachádza v starých provinciách Anjou,Touraine a Orléans ale niektorí historici medzi nie zahŕňajú aj hrady z bývalých provincií Maine,Berry alebo Nivernais. Kompletný zoznam neexistuje.

hrad
 
Tu je zopár z nich. Vybrala som menej známe ale o to zaujímavejšie:
 
Zámok Argy (Château d’Argy)
Zámok postavený v 15. storočí pánom Charlesom de Brillac na mieste vojenského opevneného hradu. Prelínajú sa v ňom rôzne štýly od talianskeho renesančného v severnom krídle cez bohato zdobené stĺpy v arkádovej galérii známe zo Španielska až po kamenné ľalie v štýle Ľudovíta XII nachádzajúce sa na priečelí.
V zámku sa nachádza aj kolumbárium kde sa uschovávali mapy stočené v malých priehradkách. V Argy sa nachádza posledné. Ostatné boli zničené.

francie
 
Zámok Azay-le Ferron (Château d'Azay-le-Ferron)
Ďalší sa nachádza v dedinke Azay-le-Ferron. Bol postavený v 15. storočí a odvtedy ho vlastnilo mnoho majiteľov. Určitý čas bol dokonca majetkom výrobcov zbraní pre Napoleonovu armádu.
Interiér je bohato zdobený. K pokladom patria ručne vyšívané tapisérie a gobelíny, skvostne zdobené skrinky a truhlice z obdobia talianskej renesancie, obrazy, maľované a drevom vykladané steny a stropy. K zámku patria nádherné záhrady v rôznych štýloch, v jednej zo záhrad sú kríky zostrihané do tvaru šachových figúrok.
 
Zámok Gizeux (Château de Gizeux)
Dátumjeho vzniku sa datuje do 16. storočia, bol postavený na mieste stredovekého hradu. Priečelie je dlhé 250m čo ho radí medzi najdlhšie zámky v regióne Touraine.
Nachádzajú sa v ňom dve veľké obrazové galérie: Galerie François Ier  a Galerie des Châteaux. Zatiaľ čo prvá galéria je prehliadkou obrazov talianskych maliarov z konca 16. storočia, druhá je reprezentáciou malieb najväčších kráľovských hradov vrátane Versailles.

katedrála
 
V blízkosti sa nachádza aj hrobka rodiny Du Bellay. Nachádzajú sa v ňom veľmi zriedkavé oranty z bieleho mramoru zo 17. storočia.

Zámky na Loire vo Francúzsku (Châteux de la Loire)
Ohodnoťte příspěvek