Viac ako 200-tisíc voľných pracovných miest v Česku

V Českej Republike je pre firmy  čoraz väčší problém zohnať pracovnú silu. Počet miest, ktoré firmy ponúkajú je enormný. Podľa posledných údajov je to až 213.790 pracovných miest. V histórii krajiny je to vôbec najviac od jej vzniku.

Česká ekonomika popritom zaznamenáva jeden z najväčších rastov v Európe. Firmy majú dostatok zákaziek, na ktorých môžu zarobiť a vďaka tomu ďalej expandovať. Brzdí ich však práva nedostatok pracovnej sily.

zaměstnanci

Španieli, Taliani aj Srbi

Personálne agentúry v poslednom období lákajú aj pracovníkov z juhozápadnej Európy. Noví zamestnanci pochádzajú predovšetkým z oblastí, kde je vysoká nezamestnanosť. Zatiaľ čo predtým sa zo západnej a južnej Európy sťahovali za prácou predovšetkým špecialisti na pozíciách vyžadujúcich vysokoškolské vzdelanie, dnes už ide skôr o zamestnancov pre výrobu. Tým však musia firmy ponúknuť dostatočne vysoký plat, aby ich prilákali.

V Španielsku aj Taliansku je síce dvojciferná nezamestnanosť, napriek tomu sa Španieli ani Taliani húfne do českých tovární nehrnú. Dôvodom je vzdialenosť od ich domovskej krajiny ale aj výrazne studenšie podnebie.

Vláda pomáha aj zamestnať Ukrajincov

Vďaka opatreniam vlády môžu české firmy od minulého roka zamestnávať aj stredne či menej kvalifikovanú pracovnú silu z Ukrajiny. Od začiatku projektu v auguste 2016 do konca novembra tohto roku podali firmy po celom Česku v rámci tzv. Režimu Ukrajina viac ako 1300 žiadostí pre viac ako 8000 uchádzačov.

Situáciu komplikuje zdĺhavá administratíva. Aj napriek zrýchleniu firmy na svojho zamestnanca z Ukrajiny čakajú viac ako pol roka. Dôvodom je veľký záujem aj nedostatočná kapacita konzulátu v Ľvove. To núti České firmy hľadať aj v iných krajinách. Ide napríklad o zamestnancov z Rumunska a Bulharska. Tieto krajiny sú súčasťou EÚ a prísun ľudí je tak z pohľadu legislatívy jednoduchší.

škoda

Ďalšou zaujímavou krajinou pre české firmy je aj Srbsko. Vlani tam skrachovala automobilka Zastava, ktorá bola najväčším podnikom v krajine. Vďaka tomu je teraz v Srbsku približne 30.000 kvalifikovaných zamestnancov, ktorí by mohli nájsť uplatnenie v Česku. Práve preto sa pracuje na zavedení zrýchleného režimu zamestnávania. 

Viac ako 200-tisíc voľných pracovných miest v Česku
Ohodnoťte příspěvek