Elektronika a operačné systémy


Bez operačného systému by nám bol náš počítač skoro nanič.
Nevedeli by sme s ním operovať, čiže narábať. Ale to zrejme viete. Chcem písať o podrobnejšej tématike.

Operačné systémy a ich kompatilibita. Dnes žijeme s operačnými systémami ako Windos 10, či Android. Ale poďme sa vrátiť trochu späť v čase. Pamätáte si na MS – Dos a hry, takzvané dosovky? Mladší ľudia zrejme nie. Ale pojem dosovky im asi niečo hovorí. Jednalo sa o počítačové hry tak z 80tich, 90tich rokov. Hry samozrejme vyzeralio graficky hrozne, no vtedy to boli začiatky. Hry sa zmestili na disketu. To hovorí samo za seba.

md dos

Avšak pri populárnom Windowse 98 nastala určitá zmena. Hry už boli vyrábané tak, aby boli kompatibilné s Windowsom a nie na Dos. Avšak bola tu možnosť spustiť program Dosbox, cez ktorí sme dosovky mohli spustiť. Ale cez samotný Windows nie. Kvôli problému s kompatibilitou.

Podobný problém mávame aj teraz. Hry, ktoré boli populárne tak v roku 2000 – 2005 boli vyrobené pre kompatibilitu s Windowsom 98, Millenium a XP. Už na Viste sme mali problémy. O dnešných Windows 7, 8.1, 10 nehovoriac. Avšak opäť je tu riešenie!

microsoft
Dosbox nám však s hrami 2000 – 2005 nepomôže. Musia sa vyrábať takzané patche. Ak chceme hrať hry z vyššie spomenutého obdobia, musíme si k originálnym súborom stiahnuť ešte patch, pomocu ktorého sa hra dokáže prispôsobiť dnešným Windowsom. Čiže ich kompatilibite. Hry totiž boli vyrábené na 32- bitové systémy s menším rozlíšením a rozdielmi vôbec. Dnešné systémy sú totiž 64- bitové a bez patchu by hra nevyzerala a nefungovala tak, ako originál má. Skrátka mali by sme na obrazovke iba škaredý chaos. Avšak nebojme sa. Na každú jednu populárnu hru z toho obdobia, na internete patch zadarmo nájdeme a ľahko stiahneme a ešte ľahšie nainštalujeme. S hrami od roku cca 2008 zatiaľ takýto problém riešiť nemusíme.