Čo prinesie ďalší týždeň ECB vzhľadom na silné euro?

Euro sa prvýkrát za 2 a pol roka dostalo nad úroveň 1,20 proti americkému doláru a užíva si nečinnosť Európskej centrálnej banky, ktorá zatiaľ slovne neintervenovala proti silnej mene. Nákup jednotnej európskej meny podporuje i vyššia volatilita na finančných trhoch, s tým ako rastie geopolitické napätie okolo Severnej Kórei a investori hľadajú bezpečné prístavy.

peníze

Ekonomika eurozóny je najsilnejšia za posledných 6 rokov. HDP v druhom štvrťroku stúplo medziročne o 2,2 percent, čo je najrýchlejšie tempo rastu od roku 2011. Rovnako indexy nákupných manažérov (PMI) atakujú najvyššie hodnoty od roku 2011. Samotná ekonomická aktivita naznačuje, že ECB by mohla zahájiť proces znižovania objemu nákupu dlhopisov a postupne odstraňovať obrovské menové stimuly, ktoré sú z veľkej časti zdrojom rastu hospodárstva krajín eurozóny.

hodiny

Menová politika ECB od marca 2015
ECB zahájila svoj režim nákupu aktív v marci 2015. Dosiaľ kúpila dlhopisy vo výške približne 2,3 biliónov eur. Program by mohol byť postupne znižovaný od ďalšieho roku zo súčasného objemu 60 miliárd eur mesačne, a to i napriek tomu, že inflácia a inflačné očakávanie zostávajú pod 2procentnou cieľovou úrovňou centrálnej banky.

euro

Situáciu komplikuje centrálnej banke posilňujúce euro, ktoré pôsobí proti inflačným tlakom. Podľa ekonómov BNP Paribas 10procentný nárast hodnoty eura vedie k poklesu inflácie o 0,5 percent v priebehu nasledujúcich 12ti mesiacov. Euro si tento rok zatiaľ pripisuje proti USD už 15 percent zisku. Silné euro rovnako odkrajuje zo ziskov európskych spoločností a limituje zisky európskych akcií.
Na poslednom zasadnutí ECB, ktoré sa konalo 20. júla, bola hodnota eura proti americkému doláru na úrovni 1,15. Vtedy Mario Draghi vo svojom prejave uviedol, že rastúci kurz si získava pozornosť niektorých členov bankovej rady.

Na sympóziu v Jackson Hole sa Mario Draghi k posilňujúcemu euru vôbec nevyjadril, čo sa mu vrátilo ako bumerang pohybom EUR/USD nad cenu 1,20. Ďalšie zasadnutie ECB sa koná už 7. septembra a najsledovanejšou témou bude pohlaď ECB na silné euro, ktoré marí plány na dosiahnutie 2procentného inflačného cieľa.  

Čo prinesie ďalší týždeň ECB vzhľadom na silné euro?
Share