Arduino ako budúcnosť sveta techniky?


Arduino, často nazývané aj Legom dospelých, je jeden z mnoho mikrokontrolérov, ktoré sa v posledných rokoch objavili na trhu. Je najprístupnejšou bránou pre začínajúcich programátorov, no i ostrielanejší užívatelia si prídu na svoje. Založený na programovacom jazyku C, vyzýva na novú úroveň logického myslenia. Každý vytvorený kód nadobúda nové rozmery, spájajúci tú jednu bedňu s monitorom, klávesnicou a myšou so svetom okolo nej.

elektrony

Prečo práve Arduino?
Ak ste niekedy skúšali vytvoriť mobilnú aplikáciu alebo nejakú tú konzolovú hru, pochopíte, že Arduino je oveľa priateľskejšie. So svojím prístupným rozhraním pri každej chybe neodrádza – a to najmä vďaka kreatívnej verejnosti, ktorá pravidelne prispieva na internetové fóra. S každým vytvoreným kódom sa teda môžete pochváliť, poprosiť o radu, no neraz si budete lámať hlavu nad tým, prečo to nechce fungovať. Nezabúdajme, že sa jedná o elektroniku, preto sa chceme najprv oboznámiť aspoň s jej základmi, aby sme zbytočne nemrhali peniazmi.

A prečo by sme ho mali vedieť používať?
Ak si chceme odpovedať na túto otázku, musíme sa najprv obzrieť navôkol. Pýtame sa sami seba, či by sa tá stará brána nemohla otvárať sama, či by sa tie žalúzie nemohli zastrieť, keď začne svietiť slnko, v práci si lámeme hlavu, prečo nás tá káva už nečakala na stole. Dôležité však je, že chceme šetriť čas – teda šetriť peniaze – a presne nato je tu Arduino. My si tvoríme svôj život a mikrokontroléry sú tu na to, aby nás oslobodili od všetkých triviálnych vecí, ktoré tak neradi opakovane robíme.

kabely

Ako začať?
Zaobstarať si Arduino nie je vďaka internetu žiadna veda. Pre menšie projekty úplne postačí rada UNO, ktorá je zároveň aj najjednoduchšia. Pre prvý projekt vám úplne postačí jeden odpor, LED dióda a drôt. Pre nováčikov vo svete elektroniky je výborným pomocníkom Youtube, ktorý svojím vizuálnym formátom odstraňuje mnoho technických problémov. Samozrejme, že rozsvietiť jednu diódu nie je nejaký zázrak, no dokážete oveľa viac, ak dokážete spraviť tento prvý krok.