Ako vybrať správne plemeno?

Akého psíka chcete?
Rozhodnúť sa, aký psík je ten pravý, záleží na vás. Sami viete najlepšie, či pôjde o psíka k deťom, pre vás dospelých, alebo pre všetkých a ochranu majetku k tomu. Pes má mnoho schopností, ktoré človek oceňuje už desiatky tisíc rokov, odkedy už vĺčatá robili spoločnosť ľuďom. Aj dobrý priateľ vašich detí môže byť výborný obranca a ochranca. Chce to len výcvik, alebo len správna výchova a tá správna rasa psíka. Nech už tvrdí akýkoľvek aktivista a zástanca psov, nie každá rasa a pes je ideálny k deťom a na ochranu majetku zároveň.labrador.jpg
Na veľkosti záleží
Malý pes vám záhradu nevyplní, no nestojí veľa. Krmivo vás nezruinuje, čistenie po psíkovi netvorí taký problém a s malým psíkom viete vyraziť na dovolenku, na hory, na návštevy, alebo len na prechádzku oveľa častejšie, ako s veľkým psom. Veľký pes sa často vyznačuje vyššou nákladnosťou na krmivo, starostlivosť a ďalšie nároky. Veľký pes môže vzbudzovať rešpekt, oveľa účinnejšie tvorí ochranu vašej nehnuteľnosti a zároveň sa stáva obyvateľom vášho dvora. Pri veľkom psovi je vysoká pravdepodobnosť, že pes zostáva vonku po celý rok, kým malý nájde svoj priestor aj vo vnútri domu medzi ľuďmi, pod jedálenským stolom, na pohovke, pri televízore a podobne.
Ideálne plemeno pre deti
Pes pre deti môže byť… v podstate ktorýkoľvek pes. Presvedčujú o tom bohaté skúsenosti rodičov na fórach, medzi chovateľmi a aj na internete medzi videami. K deťom si vedia vybudovať vzťah aj stafford, rotvajler, nemecký ovčiak a pokojne doberman. Práve u týchto plemien je dokonca možné očakávať, že pri dobrej výchove sami chápu svoju úlohu v rodine a k dieťaťu pristupujú ako objektu maximálnej ochrany a obrany. Ovčiak z nich najlepšie. Vo všeobecnosti je však rodinným plemenom labrador, kokeršpaniel, bígel, maltézsky pinč, pudel a mnoho menších plemien.
Psychicky nevyrovnané plemeno čivava má síce veľký tábor podporovateľov, najvyšší počet pohryznutí ale veterinári zaznamenávajú práve od čivavy alebo nemeckého ovčiaka. Ak hovoríme o malých deťoch, je nutné počítať, že psíka chcú chytať, preháňať a provokovať. Nervovo stabilné spoločenské rodinné plemená sú pomerne odolné voči takémuto správaniu, no v žiadnom prípade nemôžete deťom dovoliť chovať sa k psovi nesprávne stále.štěně labradora.jpg
 
Odolnosť psíka má rodine poslúžiť na ojedinelé situácie, nie na pravidelné provokácie. Výborné je plemeno, ktoré má na miesto srsti “vlasy”. Takými plemenami sú napríklad bišón, pudel všetkých veľkostí, yorkšírsky teriér a mnoho ďalších. Ide o psíkov, ktorí nepĺznu. Nepripravujú vám tak prekvapenia na posteli, na pohovke či len na dlážke vo vrstvách prachu za nábytkom.