5 spôsobov, ak i si ľahko udržať poriadok v šatníku

Predstavte si šatník, ktorý je vždy uprataný. Skriňa, kde má všetko svoje miesto a vy nemusíte zápasiť s vešiačikmi vždy, keď do nej chcete niečo pridať. Znie to celkom dobre, však.

Nie len že takýto šatník vypadá lepšie, ale človek sa v ňom konečne i vyzná a vybrať ráno, čo na seba, mu tak nemusí trvať pol hodinu. Ako na to?
ü  Veci by malo byť vidieť

oblečení

Sem tam si šatník upracete a nestačíte pozerať, čo objavujete v tých zadných policiach a krabiciach ukrytých hlboko v útrobách skrine? Chápeme, že sa miesto snažíte využiť na maximum, ale asi budete súhlasiť, že čo zíde z očí, zíde z mysle, a tak ten kúsok oblečenia, ktorý síce nechcete vyhodiť, ale nikdy ho nevidíte, nakoniec vôbec nenosíte.

Jediné riešenie (a možná sa vám to nebude páčiť) je vecí sa zbaviť. Pokiaľ sa teda nechystáte kúpiť väčšiu skriňu alebo väčší dom. Nechajte si veci, ktoré naozaj potrebujete alebo ktoré naozaj zbožňujete. Pokiaľ ste si neistá, pošlete vec ďalej. Máte top, ktorý sa musí každých päť minút žehliť? Zbavte sa ho. Môžete usporiadať i bazár pre kamarátky. Len pozor, vy si nič nekupujte.

ü  Pozor na sentiment
Šaty, ktoré ste mala na sebe na prvom rande so svojim manželom. Kabát, ktorý vám zostal po babičke. Hodne vecí, ktoré máme v šatníku, nám asociuje určité spomienky a nechceme sa ich len tak zbaviť, i keď ich dávno nenosíme. Jeden alebo dva kúsky sú v poriadku, ale pokiaľ je ich viac, zvážte, či  by im nebolo lepšie v šatníku niekoho iného, kto ich naozaj využije. Nepoužívajte sentiment ako výhovorku.

ü  Vytvorte si prázdninovú krabicu
Úprimne, koľko dní z celého roku strávite nosením plaviek, slamených klobúkov, žabiek a ďalších letných vecí? Asi veľa nie. Preto nedáva zmysel, aby vám tieto letní veci zaberali veľké miesto v šatníku. Zabaľte ich  do krabice a dajte niekam na vysokú poličku, kde po zvyšok roku nebudú zaberať cenné miesto.

ü  Oblečenie na významné udalosti
Tak ako letné oblečenie, šaty na ples asi tiež moc často nenosíte. Všetko oblečenie, ktoré si sem tam vezmete na nejakú udalosť, zabaľte do krabíc alebo do vaku na oblečenie a uložte niekam mimo vašej každodennej garderóby.

šaty

ü  Čistota a ochrana vašich kúskov
Jednou z výhod upratanej skrine je to, že sa o svoje oblečenie konečne dokážete náležite postarať. Až sa zbavíte všetkého, čoho sa zbaviť chcete, poriadne skriňu a poličky vytrite a vložte pár vrecúšok s ochranou proti moliam. Vyhnite sa drôtovým ramienkam, tie môžu vaše oblečenie poničiť a drevené zase zaberajú hodne miesta.

A nakoniec, nenechajte svoji šatňu zase skĺznuť k tomu, čo bolo. Pravidelne robte menší poriadok, radšej než veľký nájazd jeden krát do roka.

5 spôsobov, ak i si ľahko udržať poriadok v šatníku
Share